Kůň a Člověk

18. ledna 2017 v 5:33 | Verča |  Verča
Úvaha, zamyšlení a můj názor nad přiznáním z Facebookové stránky Přiznání a poradna jezdců.

Ahoj! Chci se s vámi podělit o jednu debatu na Fb, která mě zaujala. Prosím Vás předem, že to bude můj názor, tak mě za to neukamenujte - každý má svůj názor a pohled :)


Na sociální síti Facebook, vám asi velmi známé, jsem narazila na stránce Přiznání a poradna jezdců na zajímavý článek nebo spíše názor, který napsala anonymní holčina.

Psala tam něco ve smyslu, že "Od té doby, co jezdí problémového koně už nekritizuje adminky za to, když zatáhnou koně za hubu, nebo lehce nakopnou, protože ne každý má koně svatouška a že i ona sama ví, jaké to je".

První, co mě napadlo bylo to, že souhlasím. Jasné, když se vás kůň snaží sundat, ať už účelně nebo jen z radosti vyhazuje, tak co uděláte už z reflexu? Přitáhnete otěže, aby nedával hlavu dolů a nevyhazoval. Jenže se mnohokrát přitom stane, že taháte za hubu. Ohledně tohoto si myslím, že to neovlivníte. Leknete se a prostě zatáhnete.

Také jsem toho názoru, že pokud koník nechce poslechnout, například nechce naklusat nebo nacválat, tak začnu normální pobídkou. Postupně pobídku zesilňuji a když ani na silnou pobídku nic, tak použiji bičík. Jak mi jedna trenérka říká: "Lepší použít bičík, než mít okopanýho koně."
Ano, teď mě možná ukamenujete, že takhle to řešit nemám, že mám zjistit, proč nechce zrychlit nebo jít přirozenou cestou. Jenže, když to je sportovní kůň, nebo není můj, nebo opravdu jen vím, že je líný, tak co mám dělat? Kleknout si a prosit ho, aby šel, protože ho přeci nebudu "násilně" nutit?

To byla jedna věc :) Tento názor zastávala první skupinka souhlasících. Ale už jiný názor, který mě donutil se zamyslet, měla druhá skupinka lidí.

"Kůň se nerodí zlý, ale takto se z něj ten zlý kůň stane."
"Copak dítě biješ, když neposlechne?"
"A to je vpořádku? Kopat a bít koně?"

To jsou časté odpovědi. Poslední koment ... Holčina nepsala nic o zbití ani zkopání koně, takže tento komentář mi přijde jako mimo téma.
Komentář nad tím .. Proč človíček, který toto napsal, srovnává koně a dítě? To je něco jiného snad ne? Dítě vám neublíží, kdežto kůň ano. Jistěže koně nezbiju, ale pokud se mě snaží napadnout, aniž by to někdy dřív udělal, tak co dělat? Já sama nevím, ale myslím si, že v tom okamžiku bych se ohnala a asi mu třeba jednu dala, aby si zapamatoval, že tohle ne.
První koment .. S tím naprosto souhlasím!

Ještě tam někdo psal, že je všechno na důvěře. Že kůň a člověk si mají být rovni. Toto mě donutilo napsat tento článek.
Zrovna včera jsme měli laborky z biologie a nějak se náš pan učitel dostal ke koním.
"Kůň vidí člověka malého a připadá si silnější. Ale když mu člověk ukáže, kdo je pán, kdo je silnější (ne fyzicky, ale myšlením, vedením, apod.), kdo je lepší vůdce, tak se člověk v koňských očích zvětší a kůň se stává podřazeným a člověk nadřazeným. Kůň je nebezpečné zvíře, a proto si člověk tento respekt musí vybudovat a zvětšit se v koňských očí."

Neřekl to takto přesně, ale velmi podobně. Opravdu mě tím uchvátil. Nikdy jsem o tomto neslyšela. Nevím, co je na tom pravdy, ale zní to opravdu velmi zajímavě a já s p. učitelem souhlasím.

Zpátky k věci .. Jak ta holčina psala, že si kůň a člověk mají být rovni. Ano, bylo by to krásné, ale já si myslím, že to tak nejde. Jak jsem už někde četla - kůň potřebuje vůdce, jinak si bude dělat své - starat se a spoléhat se sám na sebe a nás nebude brát vpotaz.
Podle mě si MUSÍME u koně vybudovat respekt. Ne násilím, ne bitím, ne řvaním, ale postupně. Tím, že s ním trávím čas, starám se o něj, krmím ho(!), a tak dál.

Abych moji úvahu nad tím uzavřela. Podle mě si kůň a člověk nemůžou být rovni. Kůň musí v podvědomí vědět, že Vy jste pán, ale přitom se musí cítit bezpečně a spokojeně. Pak to bude skvělý parťák.
A pokud překročí kůň mezi, tak jedna na zapamatování / za vyučenou neuškodí, ale pokud je to na místě! Jinak ne. A radši ze sedla plácnu lehce bičíkem, než abych do línějšího koníka kopala.
_____________________________________
To je pouze můj názor, tak to prosím pochote! :) Klidně do komentu vyjádřete svůj pohled na toto téma: Kůň a člověk - rovnocenní partneři a Jedna za vyučenou ano či ne .. Třeba mě poučíte a já přehodnotím svůj názor.

Děkuji za přečtení :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama