Já a koně: Koně v mém životě

3. února 2015 v 23:59 | Janča |  Janča
Zdravím :)
Další díl mého seriálu "Já a koně" je tu. :D V tom to díle jsem vzpomínala a popsala koníky, se kterými jsem měla možnost se setkat a nějako s nimi pracovat.
Hlavně jsem si vzpomněla na Kiku, jejíž fotky mým v vrámečku a vystavené.
Snad si počtete :)

Pár věcí upraveno a přidán další koník Darča :)


První kůň, na kterém jsem něco dělala a jen neseděla, byla bývalá parkuračka, kterou majitelka začala zaměřovat na voltiž. Bez sedla to bylo fajne. Udělala jsme kolotoč, postavila se pak ještě nějaké další cviky.

Další kůň, co jsem jezdila, byla huculka, na které jsem byla snad míň než pět minut. Obklusala jsem pár koleček a pak čau. :D

První kůň, který se dostal do mé obliby byl hucul Ferda… bylo mu asi 19 a snad pořád žije. :D je vtipné, že měl prostě stejnou povahu jako Ferda teď. Kousal, byl nepřijemnej… prostě hrůza. :D:D Pak že Huculové, jsou spolehlivý, milý atd… Asi to kazí ono jméno. :)

Pak jsem postoupila do další stáje.

Apač

Tam byl Apáček. Mladý valášek, který byl ze začátků hnědý a postupem času bělal. Byl to takový ňouma. Nejdřív ho člověk musel nutit chodit, pak zase šlapal. :D Každopádně to byl hrozný závislák na jiných koních :). Byl to první kůň, na kterém jsem jela na vyjížďku, na kterém jsme klusala a cválala. První koník, se kterým jsem jela na vyjížďku jen sama, bez dalších koní a jezdců. Taky první kůň, který mě shodil. :D Měl období, kdy se mu nic nechtělo, pak byl v pubertě a dělal blbosti, pak zase hezky šlapal a i skákal. Každopádně byl mladý, takž se stále učil :) Jak je na tom teď netuším, ale majitelka a holka co ho pak jezdila, tak s ním skákaly.
V mládí, když bal ještě hřebec a ustájený tam, kam chodila Péťa, se choval hrozně. Skákal na lidi, na lonži se nedal udržet a podobně. Kastrace ho asi hodně zklidnila. :D

Faustík s Apáčkem

Potom Faust Apáčův brácha. Valach a ryzák. Jela jsem na něm taky několikrát, byl to brouček, kterému se člověk musel hodně věnovat. Bohužel majitelka ho pak moc netrénovala a co ho naučí 11-letý holky? :( Každopádně zdrhal. Najednou se rozeběhl a nešel zastavit, jinak byl milionový. Co jsme měly zprávy, tak nová majitelka se o něj dobře starala a on se choval líp. Jak se má teď netuším.

Kikinka

Po Faustovy do stáje přišla Kyky (Kiki). Kobylka, šimlička. Holka, co se o ní před tím starala, se jí prý bála, protože Kika kousla, když se jí něco nelíbilo. Byla jsem u ní ve výběhu, když přijela a hlídala jí. Proto jsem se nešla rozloučit s Faustem. Tahle kobylka mi přirostla k srdci nejvíce. Je to můj milovaný koník. Prvních několik dní, jsem se o ni starala hlavně já. Kousla mě, ale co. Byla citlivá, bála se velkých aut, náklaďáků autobusů, ale když šla s více koňmi, nebo lidmi, byla v pohodě. Byla to herečka. Když se šlo na jízdárnu, dělala, že nemůže, na jízdárně dělala, že kulhá. Stačilo vzít do ruky bičík a hned krásně šlapala. Jednou jsem na ní jela a šli jsme na vyjížďku, jenže jsme nejprve šli směr jízdárna, byla pomalá, loudala se, ale pak s odbočilo k lesu a najednou ožila. :D Nacválaly jsme a ona to semnou vzala do lesa, bála jsem se, že mě sejme větev, ale useděla jsem to i bez třmenu. :D Pak jsme je chtěli vyběhat to kopce, vystarovala pak zpomalila, ale nic nenasvědčovalo tomu, že zastaví. Do klusu jí zpomalit bylo celkem snadné, ale do kroku nechtěla. Tak na kruh. Pak jsme přešli silnici a než přešla tak vystarovala a rozběhla se do dalšího kopečka. :) Apáček jen koukal.
Byla také skvělá skokanka, bohužel jsem s ní nikdy pořádně neskákala, jen na začátku. Měla také artrózu.

Miláček Kikinka... nezná jí někdo?


Měla také hříbátko Ferdu. V době, kdy byla v březí, jsem na ní jezdila hlavně já a bez sedla. První koník, na kterém jsem jela opravdu bez sedla na vyjížďku. Na kterém jsem cválala, klusala a zvládala to. :)
Vydržela dlouho, ale pak se majitelka rozhodla jí prodat. Pak chtěla změnit názor, ale pozdě. Nějací lidé přijeli a chtěli ji pro nějakou holku. Naštěstí vypadalo, že bude pod dobrou trenérkou a bude dělat to, co jí baví. Od té doby jsem jí neviděla, nevím, kam odjela, jak se má. Pořád na ni myslím a stále má místo v mém srdci.

Ferdík malý nezbeda :)

Ferda děťátko Kiki.(narozen 30.05. 2009) Ze začátku jsem se o něj opět starala hlavně já. Byl to rošťák. Jedna slečna, která o koních věděla h… ho chtěla. Ztratila o něj zájem ve chvíli, kdy viděla, jak mě kousnul. :D Určitě to udělal naschvál, aby k ní nemusel. Byl to mazel. :) Dostala ho jedna holka, která chodila také ke koním. K lidem se chovala hrozně, ale věřím, že ke koním v pohodě. (úprava chovala, co jsem majitelku potkala, tak se ke mě chovala mile a pozdravila. Možná to bylo i někým jiným. :D) :) Teď se Ferdík má dobře, je obsednutý a jezdí western, co jsem tak vypozorovala. . Bližší zprávy o něm ovšem nemám, protože jsem byla vzata v nemilost. -_-
Úprava: Ferdu jsem viděla na závodech na Dřevoně. Má stejnou barvu jako Kikča a je to pěkná střela. :) A vypadají s majitelkou sehraně, takže věřím, že se má opravdu dobře. :)

Šípek

Šípek, bělouš, opravdu citlivý koník. Jela jsem na něm snad jednou, protože ve stáji vydržel krátce. Byl tam v době, kdy Kikča čekala Ferdu.

Lenička

Když se Kikča prodala, tak Apáčkovi dělal společnost Ferda. Pak se koupila Lenka. Malý poník, který byl určený pro dceru majitelky. Byla miloučká, taková akorát na mazlení. Cítím se špatně i teď, že jsem na ní jezdila. Sice poníci unesou, ale prostě ten pocit, že šourám nohama skoro zem. No jezdila jsem bez sedla a useděla pár jejích blbostí a kozlů… i když se nedivím, že se mě chtěla zbavit. Každopádně jsem jezdila jen na ní. Jednou jsem byla posazena do dětského sedla… to jsem jeden kozel neuseděla a udělal kotrmelec. :D

Prostě na mazlení :)

Max Navar (Kulich) velký kůň, vhodný snad na tahání dříví do lesa. Koupila si ho majitelka, aby měla na čem jezdit. Prý kousal a kopal při dávání kopyt. Já se musela často ptát kdy? Nikdy mi nic neudělal a tak ho mám za hodného koníka. Nikdy sem na něm nejela, ale starala se o něj jen ze země. Na čištění byl hodný, nechtěl mě kousnout, ta velká kopyta dával suprově a hezky držel. Přemýšlím, jestli to nebylo náhodou onou majitelkou. Každopádně tam ve stáji už není., odešel chvíli po mně.

Jerry hnědák, kterého vlastnila majitelky kamarádka. Byl to takový velký kůň, ale jezdilo se na něm dobře… v uzavřeném prostoru. :D Jinak to byl docela magor, nebo špatně vychovaný a nebo nerespektoval majitelku. Jela jsem na něm dvakrát, jednou u stáje na jízdárně a podruhé na ranči U Potoka, kde jsme měli domluvené ježděné v době nepřítomnosti koní a majitelky ve stáji, kam jsme chodily. To jsem jela ve westernu.

Dianka

Dia znala jsem jí dřív, než jsem k Potoku začala oficiálně chodit a to, z toho důvodu, jak byl popsán u Jerryho. Byla to krásná strakatá kobylka, která na jízdárně spala. Samozřejmě s bičem v ruce byla v pohodě… Zdá se mi to, nebo si ty kobyly vyloženě vymýšlí? :D
Každopádně jsem jezdila hlavně na ní, když jsme pak chvilkově docházela k Potoku.

Míša

Míša černý hucul? (možná s něčím šmiknutý) z Hrachovic, kde byli koníci párkrát ustájení. Jela jsem na něm na jedné vyjížďce. Byl to svéhlavý kůň, každopádně na vyjížďce jsem jen řešila, abych se udržela, protože jsem na něm zakusila jízdu na starém, rovném tvrdém vojenském sedle T_T A to protože majitelka nechtěla, abych jela ve westernu.

Rick

Rick mladý koník, čerstvě obsedlý vraník. Měla jsem na něm jednu jízdu. Zajimavé, ale už si z toho moc nepamatuji O_o
Úprava: Vzpomněla jsem si. :D Než jsem na něm jela netušila jsem, že je čertvě obsedlý (snad měsíc) a nechce moc dávat nohy. Zadní nohou mě kopnul. Pak mě na něm jakože trochu trénovala dcera? majitelky. :) Trénink to byl nic moc, ale i tak :D

Princ

Princ, tmavý hnědák, patřící jedné známé. Jela jsme na něm jednou :) Holčina s nim teď závodí.


Kobylka Haflinga, u které jsem zapomněla jméno. Jela jsem na ní na zaplacené vyjížďce s doprovodem na koni. U stání jsem si říkala, že tu mi nedají, chovala se hrozně. :D ale pod sedlem byla skvělá. Hezky šlapala a její chody byly příjemné. :)

Ferda

Ferda hucul šmiklý s čímsi. Tvrdohlavý a nevychovaný zmetek :D, který n jízdárně nepracuje a na vyjížďkách má občas zkrat a rozběhne se tři sta z místa a nejde zastavit. :D Kouše, má věčně špatnou náladu, ale umí i potěšit a hlavně, když se na vás koukne tím svým pohledem, vše mu odpustíte. :)
Co je horší, že si začal lehat (snad jsme to už trochu eliminovaly), stavět se na zadní naštěstí jen, když ho někdo vede), venku chce furt žrát trávu a ve výběhu se jí pomalu ani nedotkne. Ze začátku bez rukavic, jsme od něj měla puchýře. A teď jsem si už trochu vypracoval svaly na rukou, že ho udržím líp a hrozně ho tím seru. :)
A Ferdík má hrozně přijemný cval, pokud ho do toho dostanete a neletí jak blázen. Krásně pomalu cválal vedle Lagušky, když klusala. Lagulka byla přece jen trochu rychlejší :D Ale ten cval *-* moc často s nevidí T_T
Ferda má taky zvyk, že místo klusání je to jako šicí stroj, prostě nestačíte vysedat. :D

Lagulka

Lagulka, je Lagulka. Klisnička, která má také svou hlavu, ale dá se s ní lépe domluvit, než s Ferdou. Je to zlatíčko, zvlášť, když vás ňufá *-*. Stačí vysvětlit a většinou chápe. :) Občas se taky dokáže rozběhnout zakousnout se do udidla a prostě nechtít zastavit. Proto, když má energii, že kluše na místě, tak ji vezmeme nejprve na jízdárnu, kde se opracuje. Různé kroužky, kruhy, vlnovky, krok klus a pak třeba i cval. Pokud se moc nerozběhne. :D Ale to hlavně v zimě, kdy nemá moc pohybu. V čase když není sníh, tak je suprová a po většinou, krásně šlape. Pokud jí zrovna nechce nějaký bubák "sežrat" :D

Darcy na lonži :)

Darča, Darynka, Šmajda... kůň duch. :D Je to kobylka s velice rychlým klusem, který se nedá vysedět. Po klusu následuje trysk. xD Přesto teď už umí chodit i pomalu a opravdu se snaží. Samozřejmě, že má vždycky hodně energie, že by nejradši "obcválala" celé louky a stále by neměla dost. :) Je hodně citlivá a když nechce mermomocí běhat, tak dokáže reagovat na nejmenší pobídky. :)
Bez sedla je značně nepohodlná a to díky jejímu vysokému kohoutku a užšímu trupu. Není to takové křeslo, jako Lagulka.
Je to kobylka, kterou zná hodně lidí, ale přitom jsme nenarazily na nikoho (zatím), kdo zná její minulost, když závodila. Jméno Darča má maximálně rok, před tím byla Šmajda a její pravé jméno nevíme. Tudíž ani kdy se narodila, to se do nových papíru napsalo nejspíš, aby tam něco bylo.-> 03 Já a koně

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ginger Ginger | Web | 8. února 2015 v 18:22 | Reagovat

Tak to už jsi poznala opravdu docela dost koníků a máš s nimi určitě super zážitky. :) A jinak moc krásný fotečky. ;)

2 Hanif Hanif | Web | 11. února 2015 v 19:41 | Reagovat

Krásné fotky a nádherní koníčci. Apač je prostě kouzelný, to jeho zbarvení je úžasné :-)

3 Marcelka Celestine Marcelka Celestine | Web | 12. února 2015 v 18:43 | Reagovat

Poznala jsi hodně koníků, musí to být krásné jezdit, já bych se asi bála :D Naše Erča se nebojí :) Párkrát už jela :)

4 Hanif Hanif | Web | 15. února 2015 v 17:50 | Reagovat

Odp. Teď když má Lorča natrženou šlachu tak jezdím bez helmy, ale když jezdím na nějakém jiném koni tak jenom s helmou.

5 majitelka :-) majitelka :-) | 27. července 2015 v 21:43 | Reagovat

Že tě ty lži nefackujou. Ale od tebe mě to opravdu nepřekvapuje. Všichni jsme byly hrozný dle tvého názoru. Dle mého jsi zase nestála za nic ty.

6 Janča Janča | Web | 28. července 2015 v 19:48 | Reagovat

[5]: Teď nevím na co vlastně reaguješ a kde píšu, že jste hrozní?a jaké lži? Píšu jen to, jak jsem to viděla já, co si pamatuji a jak jsem se cítila ;)

7 majitelka :-) majitelka :-) | 29. července 2015 v 18:32 | Reagovat

Tak to neřeš, nebo zkus si svůj článek přečíst třeba 3x třeba to poznáš na co jsem reagovala. Měj se ahoj :-)

8 Janča Janča | 29. července 2015 v 19:39 | Reagovat

[7]: četla jsem si to (hlavně ty úseky o Apačovi, Faustovi... a tak dále, na které by jsi mohla reagovat) a nic, co by byla lež tam nevidím.
Jak jsem už psala: v tomto článku je jen to, co mi bylo řečeno (pokud se mi neříkalo něco jiného), co jsem zažila, jak jsem věci vnímala. A ať se koukám jak chci, nic špatného tam nevidím. Pokud tam ovšem vidíš, něco co tě nějako uráží, či podobně, tak na tom asi bude něco pravda ne? Aneb potrefená husa nejvíc kejhá.
přeji hezký den ;)
;)

9 majitelka :-) majitelka :-) | 29. července 2015 v 20:15 | Reagovat

Dobrý umíš,ale ty mě urazit nemůžeš a ani bys neměla za to vše co jsem pro tebe dělala. Já mám svědomí čisté, spoustu jsi toho teď vymazala a přepsala takže jdi laskavě do prdele. Vypovídá to jen o tvé negramotní povaze. Jsi jen malý hovno ve velký sračce.

10 L@nýžek :-) L@nýžek :-) | 29. července 2015 v 20:47 | Reagovat

Tak za 1: kde jsi vzala že když se kupovala Kyka že kousala? A už vůbec jí kvůli tomu původní majitelové neprodávali.Za 2:Jediný kůň s kterým byly problémy byl Faust a co si pamatuji toho jsi jezdila málokdy. Tak nevím proč ze sebe děláš chudinku. A do stáje jsi chodila jenom o víkendu. Za 3: nespletla jsi náhodou jméno Max? Když tak Navar "Kulich" ...:-D:-D a ten nikoho z nás nikdy nekousl a kopyta dával v pohodě všem....... Jen mě to utvrdilo v tom že jsi jenom rozmazlený jedináček co si neváží ničeho a nikoho a umí se jenom přetvařovat....

11 majitelka :-) majitelka :-) | 29. července 2015 v 21:42 | Reagovat

Vůbec se mi to nelíbí, Jano piš radši jen o koních a ne o lidech. Nelíbí se mi jak zmiňuješ majitelku Jerryho, majitelku Ferdy, a i mě např. u Kulicha kterého nazýváš Max. U Fausta zmiňuješ že jsem ho netrénovala a ty chudáčku jsi ho musela jezdit. S Faustem jsem si užila svý a ty o tom vůbec nic nevíš. Kde jsi to vzala o tý Kikče taky netuším. Absolutní blábol. Věta: (nevím, ale opravdu mi to tak připadalo, problémoví koně nech jí a až se zklidní, tak se o to začnu zajímat. Nevím kdes na to přišla zas tak často jsi tam nechodila jen víkendy. U Ricka taky zrovna o majitelých nemluvíš moc nadšeně. Tak toť vše víc už nic nebaví mě to. Nazdar

12 majitelka :-) majitelka :-) | 29. července 2015 v 22:31 | Reagovat

PS: sorry nechtěla jsem být sprostá.

13 Janča Janča | Web | 30. července 2015 v 18:49 | Reagovat

Ano o víkendech jsem chodila nejvíc poslední rok dva? když jsme nastoupila na gympl a měla málo času, jinak jsem tam trávila skoro všechny volný chvíle, co si tak pamatuju.

Ano udělala si toho hodně pro mě, ale já pro tebe taky když jsem ke koním chodila a pracovala tak a tak podobně. Jen ten poslední rok to bylo horší a horší.

V článku jsem upravila to, že se ke mě Háňa chovala prostě tak nějak povýšeně, ale po tom co jsem jí viděla tak, to bylo v pohodě. Dospala jsme tam o Ferdovi, že jsme ho viděla a pak taky o Rickovi a tréninku na něm.
O Majitelce Ricka nic špatného nepíšu, vlastně tam zmiňuju asi její dceru? každopádně byla to fajn ženská.

No jo Kulich, jeho jméno jsme prostě zapomněla,. Díky znovu za připomenutí. ;)

To že Kika kousala a byla protivná, jste říkaly vy,a taky mě párkrát kousla O_o asi jsme už blázen

Na Faustovi jsem taky několikrát jezdila než se prodal. Jak se choval před tím nevím. Moje chyba

To že Kulich nikoho nekousl? pokus si pamatuju majitelka měla od něj kousanec na prstu, a co si pamatuju tak jste si taky na kopyta stěžovaly. Pokud je dával, a říkaly jste to jen tak, dobře.

A co píšu o majitelce Jerryho? teda bývalé?Psala jsem, že Jerry měl majitelku, což je pravda xD

+ ještě k tomu prvnímu komentáři.  V tomhle článku není nikde napsaný, že jste nestály za nic, to sis asi někde vydedukovala.

btw: v článku budu opravovat ještě jméno Kulicha a taky si tam přidám dalšího koně, na kterém jezdím ok? Abych pak nepřepsala zase celý článek ;)

14 Janča Janča | 30. července 2015 v 19:06 | Reagovat

Jo jste na mě dvě, takže přece jen moje slovo proti vašemu asi nic znamenat nebude. Bohužel pro vás moje svědomí je čisté a nemyslím si, že je tam nějaká lež. Pokud jste mi něco řekly a bylo to jinak, to už nezjistím.
Každý člověk má přece jen jiný pohled na svět, vnímá věci jinak a i se různě chová.
Přeji hezký den a buďte méně výbušní, nenadávejte hned a buďte milejší a zkuste hledat chyby i v sobě ne jen v ostatních. (Já o svých chybách vím nebojte se ) ;)

15 majitelka :-) majitelka :-) | 9. srpna 2015 v 19:38 | Reagovat

:-) Měj se dobře a přeju ti jen samé hodné koně. Ahoj.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama